Klíčovým prvkem rozvojové strategie města je dlouhodobá a intenzivní spolupráce s investory. V posledních letech se Ostrava proměnila v atraktivní centrum pro řadu mezinárodních společností, které nyní využívají výhody přístupu na český, polský i slovenský trh. Kvalitní infrastruktura, vysoká úroveň vzdělanosti a podpora vědy a výzkumu spolu s výhodnou strategickou polohou propůjčují Ostravě významný potenciál pro dynamický růst.
- Metropole Moravskoslezského kraje – průmyslové, administrativní, obchodní, a univerzitní centrum nejlidnatějšího kraje České republiky, 1,2 mil obyvatel.
- Strategická poloha blízko hranic s Polskem a Slovenskem s výbornou dopravní dostupností včetně mezinárodního letiště Leoše Janáčka.
- 3 univerzity, bilingvní školy a školy s mezinárodním přístupem – vzdělaná, kvalifikovaná a flexibilní pracovní síla.
- Kvalitní podnikatelské prostředí – přítomnost řady významných zahraničních investorů v Ostravě a okolí.
- Podpůrná infrastruktura pro podnikání v oblasti vědy, výzkumu a inovací.
- Vysoká kvalita života – kulturní a sportovní vyžití, bezpečnost, infrastruktura.
- Vysoký úvěrový rating Aa3/stabilní udělený městu agenturou Moody’s.
POPULACE
Ostrava – rozlohou druhé a počtem obyvatel třetí největší město České republiky – je díky svému aktivnímu přístupu jedním z atraktivních cílů směřování investic, a to nejen v rámci ČR, ale také v rámci středoevropského regionu. Tato metropole s 276 tis. obyvateli je správním centrem Moravskoslezského kraje, v němž žije více než 1,2 milionu obyvatel. V okruhu do 100 km od Ostravy, žije přibližně 5 mil. obyvatel.
POLOHA
Ostrava zaujímá výhodnou geografickou polohu v severovýchodní části země na trase severojižního dopravního koridoru mezi Baltským a Jaderským mořem. Z Ostravy se k Baltskému moři dostanete za 5 hodin a k Jaderskému moři za 8 hodin jízdy automobilem. Dostupnost polského a slovenského trhu podtrhuje pozici města jako ekonomického, obchodního a kulturního centra euroregionu.
DOPRAVNÍ INFRASTRUKTURA
Ostrava disponuje vyspělou dopravní infrastrukturou (letiště, dálnice, železniční koridory, kvalitní regionální integrovaný dopravní systém veřejné dopravy). Neustále narůstá i její význam jako důležitého železničního uzlu pro osobní i nákladní dopravu s blízkostí a dostupností mezinárodního letiště s pravidelným vnitrostátním i mezinárodním provozem. Mezinárodní letiště Leoše Janáčka provozuje pravidelné a charterové linky včetně cargo přepravy. Letiště je vybaveno pro odbavování leteckého nákladu, včetně skladových zařízení. Pozemky v těsné blízkosti letiště zde.
Spojení letiště a železniční dopravy pro nákladní i osobní přepravu je v České republice unikátní a má nezpochybnitelnou konkurenční výhodu.
V současné době jsou v provozu pravidelné linky Ostrava – Londýn a Malaga s leteckou společností Ryanair. V březnu 2022 došlo k obnovení linky do Varšavy, ze které je možno návaznými lety pokračovat do dalších více než 100 destinací v Evropě, severní Americe a Asii. Linku provozují polské aerolinky LOT Polish Airlines. Významnou součástí ostravského letiště je cargo. Síť linek pro nákladní dopravu tvoří pravidelné spojení do Lipska s DHL a linka do Kolína nad Rýnem s jednou z největších logistických společností na světě UPS. Pravidelné cargo spojení s Čínou, které na letišti funguje od roku 2019 bylo od února 2021 posíleno o další pravidelné spoje pro přepravu všeobecného nákladu. V roce 2020 byl otevřen nový hangár, který umožní rozvoj další nákladní přepravy, i přímé napojení na železniční vlečku.
Další letiště v dojezdové vzdálenosti do 1 až 1,5 hodiny jsou Krakov a Katovice v Polsku.
LIDSKÉ ZDROJE
Je třeba zdůraznit významný potenciál lidských zdrojů – jak v absolventech odborných učilišť, tak v absolventech vysokých škol, zejména technických oborů.
Ve městě sídlí tři vysoké školy. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita a soukromá Vysoká škola PRIGO. Dále zde sídlí soukromá Vyšší odborná škola podnikatelská a další vyšší odborné školy. Nechybí ani bilingvnní školy či školy s mezinárodním přístupem, jako je např. 1st International School of Ostrava a The Ostrava International School, mezinárodní škola PRIGO, škola PORG. V Ostravě najdeme také školy s odlišnými přístupy k výuce např. Montessori školy nebo školy Walfdorské.
INVESTICE
Město dlouhodobě podporuje investice. Rozpočet Ostravy je velmi proinvestiční, v roce 2024 míří 36 % rozpočtu města do investic. V tomto roce město hospodaří s rekordním rozpočtem 14,755 miliardy korun.
Město Ostrava iniciovalo v roce 1997 založení Vědecko-technologického parku Ostrava v Ostravě-Pustkovci. V areálu o rozloze cca 10 hektarů se městu podařilo vybudovat v Moravskoslezském kraji největší fyzickou infrastrukturu pro vědecký a technologický výzkum, inovace a hi-tech technologie s úzkou vazbou na akademickou sféru (díky blízkosti VŠB-TUO). Aktuálně se jedná o téměř 11 tisíc m2 kancelářských ploch, laboratoří a dílen, spravovaných nástupcem Vědecko-technologického parku Ostrava, kterým je od roku 2017 Moravskoslezské inovační centrum Ostrava (MSIC). Jeho provoz funguje nyní pod názvem Technologický park (T-Park). Vedle stávajících multifunkčních budov PIANO (I), TANDEM (II), TRIDENT (III), VIVA (IV), ve kterých je umístěno technické a administrativní zázemí areálu, jsou zde k dispozici další rozvojové plochy určené pro znalostně náročné hospodářské aktivity s vysokou přidanou hodnotou. T-Park se pak v blízké době dočká dalšího rozšíření, kdy na jeho pozemcích vyroste nová budova T6 s plochou více než 24 tisíc m2. V současné době město jedná o koupi se společností CTP Invest, spol. s. r. o.
Milníkem v oblasti přílivu investic do regionu se stala dostavba dálnice D47 (dnes D1), díky níž se severní Morava spojila s dalšími regiony a do Ostravy se podařilo přilákat mnoho zajímavých investorů.
Jedním z nejvýznamnějších byl v roce 2007 příchod jihokorejské automobilky Hyundai Motor Company do průmyslové zóny v Nošovicích. Ta se tak stala centrem automobilového průmyslu se silným zastoupením korejských značek.
V Ostravě si však našly svou základnu i významné společnosti, jako např. PEGATRON Czech, Tietoevry, SungWoo Hitech, CTP Invest, Mahle Behr, Siemens, Contera a mnohé další.
Milníkem v oblasti přílivu investic do regionu se stal v roce 2007 příchod jihokorejské automobilky Hyundai Motor Company do průmyslové zóny v Nošovicích nedaleko Ostravy. Ta se tak stala centrem automobilového průmyslu se silným zastoupením korejských značek.
Neopomenutelným faktem pro vstup investorů do regionu je stále stoupající úvěrový rating Ostravy od agentury Moody´s, který patří k nejvyšším v ČR, ale i ve střední Evropě. Aktuálně má Ostrava ratingovou známku Aa3 s výhledem stabilním.
VĚDA, VÝZKUM A INOVACE
Ostrava se stává klíčovým centrem pro vědu, výzkum a inovace, které formují budoucnost města i regionu. Síť výzkumných institucí, univerzit a inovačních center vytváří dynamické prostředí pro objevování nových technologií a aplikací. Díky synergii mezi Moravskoslezským inovačním centrem, univerzitami a průmyslovými partnery se Ostrava dostává do popředí v oblasti pokročilých technologií, které formují lokální ekonomiku a také vytváří investiční příležitosti.
Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, Bussines Innovation Centre Ostrava, Centrum pokročilých inovačních technologií spolu s Podnikatelským inkubátorem a dalšími subjekty, nabízejí nejen pomoc při integraci nových obchodních aktivit, ale i možnost využití výsledků výzkumu a prostředků Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a ostatních škol.